اخبار

معرفی کامل رشته پرستاری و بررسی درآمد و بازار کار این رشته در کشور

معرفی کامل رشته پرستاری و بررسی درآمد و بازار کار این رشته در کشور
معرفی کامل رشته پرستاری و بررسی درآمد و بازار کار این رشته در کشور
368بازدیدها
رشته پرستاری یکی از شاخه های علوم پزشکی و جزو 5 رشته پرتقاضا در کشور می باشد. که در این مقاله وظایف یک پرستار، بازار کار و درآمد رشته پرستاری و تاریخچه پرستاری را برای شما معرفی می کنیم.

معرفی رشته پرستاری

رشته پرستاری یکی از شاخه های علوم پزشکی و جزو 5 رشته پرتقاضا در کشور می باشد. پرستار یکی از اعضای کلیدی و راهبردی در تیم مراقبت های بهداشتی می باشد که وظایف گسترده ای نیز دارد از جمله ارائه خدمات پرستاری به مددجويان، ارائه خدمات بهداشتی درماني و توانبخشی، بررسي و شناخت و كسب اطلاعات از وضعيت سلامت مددجو و ثبت در پرونده و … که نشان دهنده ی این است که شغل پرستاری نیازمند دقت بالا و حوصله می باشد. ارزش رشته پرستاری هم ارزش رشته پزشکی در تقسیم بندی آکادمیک می باشد زیرا در تمامی مدت درمان، پرستار با مددجو ارتباط دارد و تمام کار های مراقبتی و بهداشتی را پرستار انجام می دهد.

دانشجوی رشته پرستاری باید عاشق انسان و انسانیت باشد تا بتواند در مواقع بحرانی و شرایط سخت حتی زمانی که پرستار آمادگی جسمی و روحی ندارد، بتواند به مددجو کمک رسانی کند.

رشته پرستاری با نظم و دقت سر و کار دارد و فردی که در این رشته تحصیل می کند باید فردی دقیق و منظم باشد تا بتواند بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهد.

و از لحاظ‌ درسی نيز لازم‌ است‌ كه‌ به‌ زيست‌شناسی، شيمی و زبان‌ انگليسی مسلط‌ باشد چون‌ برای روزآمد بودن‌ و اطلاع‌ از آخرين‌ دستاوردهای دانش‌ پرستاری، بايد از مجلات‌ و منابع‌ علمی به‌ زبان‌ انگليسی استفاده‌ كند.در ضمن‌ دانشجوی پرستاری بايد از سلامت‌ كامل‌ جسمانی برخوردار باشد تا به‌ ياری ديد قوی بتواند كارهای ظريف‌ و دقيق‌ پرستاری را به خوبی انجام‌ دهد و با شنوايی خوب‌، صدای قلب‌ را حتی اگر ضعيف‌ باشد، بشنود.

وظایف رشته پرستاری بصورت کلی:

  • ارائه خدمات بهداشتی درمانی و توانبخشی
  • استفاده از روش هاي آرام سازی در كاهش اضطراب و …
  • جلب اعتماد و اطمينان مددجو
  • انجام اقدامات اوليه احياء قلبي ريوی تا حضور تيم احياء
  • ارائه اقدامات پرستاری در انتقال بيمار از اورژانس يا اتاق عمل به بخش
  • مشاركت و همكاری با پزشک در انجام معاينات و نظارت بر فعاليت تيم پزشکی
  • اقدامات مناسب در جهت تامين ايمنی بيمار يا مددجو و پيشگيری از حوادث احتمالی
  • انجام تزریقات، تزریق خون، تمیز کردن و پانسمان زخم ها
  • و بسیاری موارد دیگر

اینها بخشی از وظایف پرستاری است که ما به آن پرداخته ایم که این وظایف نشان دهنده ی درجه اهمیت این رشته در آینده می باشد.

تاریخچه رشته پرستاری

در سال 1294 شمسی نخستین آموزشگاه پرستاری در ایران تاسیس شد که به علاقه مندان رشته پرستاری در دوره ای 3 ساله تمامی جزئیات رشته پرستاری را آموزش می داد. در سال 1314 در شهر های تبریر، مشهد و شیراز آموزشگاه پرستاری جهت تعلیم و تربیت پرستاران تاسیس شد. و در سال 1335 وزارت بهداری برای تدوین برنامه های آموزشی پرستاران در ایران از کارشناسان بین المللی استفاده نمود و اولین کنفرانس بزرگ پرستاری را در تهران برگزار کرد.

از آنجایی که نیروی انسانی تربیت یافته رشته پرستاری جوابگوی نیاز های جامعه نبود در سال 1338 به این مظور اولین آموزشگاه بهیاری تاسیس شد.

در سال 1365 با تشکیل دانشکده ی پرستاری این رشته ی دانشگاهی توسعه ی فراوان یافت.اولین زن پرستار ایرانی فاطمه توانایی و اولین پرستار مرد دارنده ی مدرک دانشگاهی پرستاری در ایران مرتضی حسن پور بود.

بازار کار و درآمد رشته پرستاری

رشته پرستاری جزو رشته هایی است که بیکار ندارد و دارای ثبات نسبی در درآمد می باشد. رشته پرستاری با وجود اینکه سختی های بسیاری دارد اما بازار کار خوبی هم دارد و بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه می توانید به راحتی استخدام شوید. البته لازم به ذکر است در آمد شغل پرستاری بستگی به ساعت کاری و موقیعت جغرافیایی دارد. البته درآمد رشته پرستاری در مقایسه با رشته پزشکی اختلاف فاحشی دارد که این عادلانه نیست اما درآمد رشته پرستاری نسبت به رشته های دیگر ثبات مطلوبی دارد.

البته درآمد پرستاران در ایران نسبت به هزینه های زندگی و درآمد پرستاران سایر کشور ها کاملا متفاوت است. پرستاران کشور های دیگر درآمد خوبی دارند که موجب شده است پرستاران ایران برای درآمد و رفاه شغلی به کشور های دیگر مهاجرت کنند.

لازم به ذکر است که شرایط محیط کار پرستاران با هم متفاوت است و یک پرستار وابسته به شرایط محیطی کار مسئولیت های متفاوتی دارد. برای مثال پرستار می تواند در بخش اورژانس، بخش اطفال، بخش داخلی، بخش جراحی، ICU و CCU مشغول به کار شود که هر یک از این بخش ها مسئولیت های متفاوتی دارد.

درس های این رشته در طول تحصیل

دروس پایه عبارت است از:

تشريح‌، فيزيولوژی، ايمونولوژی، بيوشيمی، ميكروب‌شناسی، انگل‌شناسی، آمار حياتي‌ مقدماتی.

دروس اصلی عبارت است از:

تغذيه‌ و تغذيه‌ درمانيی، اصول‌ اپيدميولوژيی و مبارزه‌ با بيماری ها، روانشناسيی اجتماعی، داروشناسی، زبان‌ تخصصی، اصول‌ و روش‌ آموزش‌ به‌ بيمار

دروس تحخصصی عبارت است از:

اصول‌ و فنون‌ كاربرد احكام‌ اسلامی در پرستاری، بررسی وضعيت‌ سلامت‌، پرستاری بهداشت‌ جامعه‌، پرستاری بهداشت‌ مادران‌ و نوزادان‌ و مراقبت‌هاي‌ دوران‌ بارداری و زايمان‌ ، بيماری هاي‌ داخلي‌، عفونی و پرستاری های مربوط ، پرستاری ويژه‌، پرستاری در فوريت‌ها، كودكان‌ و پرستاری مربوط 1 (كودک سالم‌)، كودكان‌ و پرستاری مربوط‌ 2 (كودک بيمار)، بهداشت‌ روانی، بيماری ها و پرستاری های مربوط ، اصول‌ مديريت‌ خدمات‌ پرستاری، تاريخ‌ و تحولات‌ و اخلاق‌ پرستاری، كارآموزی

ادامه تحصیل در رشته پرستاری

دانشجویان رشته پرستاری در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا قادر به ادامه تحصیل می باشند.

گرایش های دوره ارشد: داخلی جراحی، اطفال، مديريت، بهداشت، روان پرستاری، پرستاری ويژه، اپيدميولوژی، آناتومی، فيزيولوژی، بافت شناسی

امید است که در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.

منابع: وزارت بهداشت و درمان، محصل ایرانی، مشاوران هیوا، doctorronaghi.ir


دیدگاه خود را ثبت کنید

sepehr

sepehr

مدیریت محتوا
سلام به کاربران و دانش آموزان علاقه مند سایت قهار من مدیر بخش محتوا هستم و همچنین مدیر بخش مالی سایت برای ارتباط با من می توانید از طریق ایمیل sepehr [at] ghahar.com به من ایمیل ارسال نمایید.