اخبار

معرفی کامل رشته پرستاری و بررسی درآمد و بازار کار این رشته در کشور

معرفی کامل رشته پرستاری و بررسی درآمد و بازار کار این رشته در کشور
معرفی کامل رشته پرستاری و بررسی درآمد و بازار کار این رشته در کشور
685بازدیدها
رشته پرستاری یکی از شاخه های علوم پزشکی و جزو 5 رشته پرتقاضا در کشور می باشد. که در این مقاله وظایف یک پرستار، بازار کار و درآمد رشته پرستاری و تاریخچه پرستاری را برای شما معرفی می کنیم.

معرفی رشته پرستاری

رشته پرستاری یکی از شاخه های علوم پزشکی و جزو 5 رشته پرتقاضا در کشور می باشد. پرستار یکی از اعضای کلیدی و راهبردی در تیم مراقبت های بهداشتی می باشد که وظایف گسترده ای نیز دارد از جمله ارائه خدمات پرستاری به مددجویان، ارائه خدمات بهداشتی درمانی و توانبخشی، بررسی و شناخت و کسب اطلاعات از وضعیت سلامت مددجو و ثبت در پرونده و … که نشان دهنده ی این است که شغل پرستاری نیازمند دقت بالا و حوصله می باشد. ارزش رشته پرستاری هم ارزش رشته پزشکی در تقسیم بندی آکادمیک می باشد زیرا در تمامی مدت درمان، پرستار با مددجو ارتباط دارد و تمام کار های مراقبتی و بهداشتی را پرستار انجام می دهد.

دانشجوی رشته پرستاری باید عاشق انسان و انسانیت باشد تا بتواند در مواقع بحرانی و شرایط سخت حتی زمانی که پرستار آمادگی جسمی و روحی ندارد، بتواند به مددجو کمک رسانی کند.

رشته پرستاری با نظم و دقت سر و کار دارد و فردی که در این رشته تحصیل می کند باید فردی دقیق و منظم باشد تا بتواند بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهد.

و از لحاظ‌ درسی نیز لازم‌ است‌ که‌ به‌ زیست‌شناسی، شیمی و زبان‌ انگلیسی مسلط‌ باشد چون‌ برای روزآمد بودن‌ و اطلاع‌ از آخرین‌ دستاوردهای دانش‌ پرستاری، باید از مجلات‌ و منابع‌ علمی به‌ زبان‌ انگلیسی استفاده‌ کند.در ضمن‌ دانشجوی پرستاری باید از سلامت‌ کامل‌ جسمانی برخوردار باشد تا به‌ یاری دید قوی بتواند کارهای ظریف‌ و دقیق‌ پرستاری را به خوبی انجام‌ دهد و با شنوایی خوب‌، صدای قلب‌ را حتی اگر ضعیف‌ باشد، بشنود.

وظایف رشته پرستاری بصورت کلی:

  • ارائه خدمات بهداشتی درمانی و توانبخشی
  • استفاده از روش های آرام سازی در کاهش اضطراب و …
  • جلب اعتماد و اطمینان مددجو
  • انجام اقدامات اولیه احیاء قلبی ریوی تا حضور تیم احیاء
  • ارائه اقدامات پرستاری در انتقال بیمار از اورژانس یا اتاق عمل به بخش
  • مشارکت و همکاری با پزشک در انجام معاینات و نظارت بر فعالیت تیم پزشکی
  • اقدامات مناسب در جهت تامین ایمنی بیمار یا مددجو و پیشگیری از حوادث احتمالی
  • انجام تزریقات، تزریق خون، تمیز کردن و پانسمان زخم ها
  • و بسیاری موارد دیگر

اینها بخشی از وظایف پرستاری است که ما به آن پرداخته ایم که این وظایف نشان دهنده ی درجه اهمیت این رشته در آینده می باشد.

تاریخچه رشته پرستاری

در سال 1294 شمسی نخستین آموزشگاه پرستاری در ایران تاسیس شد که به علاقه مندان رشته پرستاری در دوره ای 3 ساله تمامی جزئیات رشته پرستاری را آموزش می داد. در سال 1314 در شهر های تبریر، مشهد و شیراز آموزشگاه پرستاری جهت تعلیم و تربیت پرستاران تاسیس شد. و در سال 1335 وزارت بهداری برای تدوین برنامه های آموزشی پرستاران در ایران از کارشناسان بین المللی استفاده نمود و اولین کنفرانس بزرگ پرستاری را در تهران برگزار کرد.

از آنجایی که نیروی انسانی تربیت یافته رشته پرستاری جوابگوی نیاز های جامعه نبود در سال 1338 به این مظور اولین آموزشگاه بهیاری تاسیس شد.

در سال 1365 با تشکیل دانشکده ی پرستاری این رشته ی دانشگاهی توسعه ی فراوان یافت.اولین زن پرستار ایرانی فاطمه توانایی و اولین پرستار مرد دارنده ی مدرک دانشگاهی پرستاری در ایران مرتضی حسن پور بود.

بازار کار و درآمد رشته پرستاری

رشته پرستاری جزو رشته هایی است که بیکار ندارد و دارای ثبات نسبی در درآمد می باشد. رشته پرستاری با وجود اینکه سختی های بسیاری دارد اما بازار کار خوبی هم دارد و بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه می توانید به راحتی استخدام شوید. البته لازم به ذکر است در آمد شغل پرستاری بستگی به ساعت کاری و موقیعت جغرافیایی دارد. البته درآمد رشته پرستاری در مقایسه با رشته پزشکی اختلاف فاحشی دارد که این عادلانه نیست اما درآمد رشته پرستاری نسبت به رشته های دیگر ثبات مطلوبی دارد.

البته درآمد پرستاران در ایران نسبت به هزینه های زندگی و درآمد پرستاران سایر کشور ها کاملا متفاوت است. پرستاران کشور های دیگر درآمد خوبی دارند که موجب شده است پرستاران ایران برای درآمد و رفاه شغلی به کشور های دیگر مهاجرت کنند.

لازم به ذکر است که شرایط محیط کار پرستاران با هم متفاوت است و یک پرستار وابسته به شرایط محیطی کار مسئولیت های متفاوتی دارد. برای مثال پرستار می تواند در بخش اورژانس، بخش اطفال، بخش داخلی، بخش جراحی، ICU و CCU مشغول به کار شود که هر یک از این بخش ها مسئولیت های متفاوتی دارد.

درس های این رشته در طول تحصیل

دروس پایه عبارت است از:

تشریح‌، فیزیولوژی، ایمونولوژی، بیوشیمی، میکروب‌شناسی، انگل‌شناسی، آمار حیاتی‌ مقدماتی.

دروس اصلی عبارت است از:

تغذیه‌ و تغذیه‌ درمانیی، اصول‌ اپیدمیولوژیی و مبارزه‌ با بیماری ها، روانشناسیی اجتماعی، داروشناسی، زبان‌ تخصصی، اصول‌ و روش‌ آموزش‌ به‌ بیمار

دروس تحخصصی عبارت است از:

اصول‌ و فنون‌ کاربرد احکام‌ اسلامی در پرستاری، بررسی وضعیت‌ سلامت‌، پرستاری بهداشت‌ جامعه‌، پرستاری بهداشت‌ مادران‌ و نوزادان‌ و مراقبت‌های‌ دوران‌ بارداری و زایمان‌ ، بیماری های‌ داخلی‌، عفونی و پرستاری های مربوط ، پرستاری ویژه‌، پرستاری در فوریت‌ها، کودکان‌ و پرستاری مربوط 1 (کودک سالم‌)، کودکان‌ و پرستاری مربوط‌ 2 (کودک بیمار)، بهداشت‌ روانی، بیماری ها و پرستاری های مربوط ، اصول‌ مدیریت‌ خدمات‌ پرستاری، تاریخ‌ و تحولات‌ و اخلاق‌ پرستاری، کارآموزی

ادامه تحصیل در رشته پرستاری

دانشجویان رشته پرستاری در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا قادر به ادامه تحصیل می باشند.

گرایش های دوره ارشد: داخلی جراحی، اطفال، مدیریت، بهداشت، روان پرستاری، پرستاری ویژه، اپیدمیولوژی، آناتومی، فیزیولوژی، بافت شناسی

امید است که در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.

منابع: وزارت بهداشت و درمان، محصل ایرانی، مشاوران هیوا، doctorronaghi.ir

دیدگاه خود را ثبت کنید

sepehr

sepehr

مدیریت محتوا
سلام به کاربران و دانش آموزان علاقه مند سایت قهار من مدیر بخش محتوا هستم و همچنین مدیر بخش مالی سایت برای ارتباط با من می توانید از طریق ایمیل sepehr [at] ghahar.com به من ایمیل ارسال نمایید.